Успешен оперативен метод за възстановяване на менискус
Оперативен метод за възстановяване на менискус с използване на фибринова присадка (съсирек) прилагат вече успешно в „Аджибадем Сити Клиник“ – УМБАЛ „Токуда“, съобщиха от здравното заведение. Методът не е нов, но търпи истински ренесанс в целия свят. Отличава се с това, че вместо да се отстранява увредената тъкан, се използва фибринова присадка (съсирек) и менискусът се запазва.
Лекарят, който въвежда метода у нас, е д-р Станислав Пашов, хирург в Kлиниката по ортопедия и травматология на “Аджибадем Сити Клиник” – УМБАЛ “Токуда”.
Какво представлява новият метод
При оперативната интервенция се обработват по специален начин 20 до 60 мл кръв от оперирания. Получава се кръвен съсирек, който се зашива към увредената част на менискуса.
Той стимулира зарастването и простичко казано „запълва“ дефекта.
Новият метод щади колянната става
Традиционно при наличие на скъсан менискус той се отстранява напълно. Това променя натоварването и кинематиката на ставата, като води до влошаване на функцията ѝ и увеличава риска от развитие на остеоартрит като дългосрочна прогноза.
Преди десетина години се появява концепция, според която половината от скъсаните менискуси могат да се възстановят чрез зашиване. Прилагането на кръвен съсирек увеличава процента на случаите, при които техниката работи. Става дума за успех дори при пациенти, за които доскоро се смяташе, че не могат да се възстановят, поради начина на скъсване, големината и разположението на увреждането.
Затова днес позабравената техника търпи истинско възраждане в световен мащаб. Според доктор Пашов стремежът е да се запазва менискусът, защото така се осигурява превенция на ускореното износване на колянната става и се намалява честотата на гонартрозата. Остеоартритът става все по-масов и това води до нарастване на броя на пациентите, нуждаещи се от смяна на колянната става. А досегашният начин – отстраняване на увредения менискус – директно обрича коляното.
Обикновено той се разкъсва поради травма или поради дегенеративни увреждания. Като се има предвид, че при 40-50 годишните се кръвоснабдяват едва около 20% – в периферната зона, при комбинация между увреждане и леко износване на хрущяла най-вероятно до 2 години ще се появят симптомите на гонартроза.
При новия оперативен метод за времето от 4 до 6 седмици използваният кръвен съсирек се ремоделира и става част от тъканта на менискуса, като коляното се запазва здраво.