МУ – София начело на новите рейтинги

 

Медицински университет – София, е на първо място сред медицинските висши учебни заведения според оповестеното в министерството на образованието преди няколко дни последно издание на Рейтинговата система за българските ВУЗ. Той оглавява листата със 72 точки, а със 71 – веднага след него, е Медицинският университет в Пловдив.

Подреждане на медицинските университети в страната

Двата медицински университета в София и Пловдив предишната година бяха първи с по 73 точки. Сравнено с нея новото им класиране означава – макар и минимален – спад в рейтинга им през тази.

На трето място в актуалната класация е варненският ВУЗ с 69 точки, а на четвърто – с 68 точки е СУ „Свети Климент Охридски“. С 67 рейтинг е МУ – Перник, а с 66 – Тракийски университет в Стара Загора.

При класирането по здравни грижи с 59 точки пак води МУ – София. Второто място делят с по 58 точки Софийският университет, МУ – Пловдив и МУ – Плевен. След тях е варненският университет с 55 точки.

По фармация начело е отново софийското висше медицинско училище със 72 точки, после са СУ и пловдивският с 65 точки, а трети са Плевен и Варна с 61 точка и т. н.

Класация според привлечени чуждестранни студенти

Медицинските висши учебни заведения са първи в националната класация по този показател, като студентите от чужбина се разпределят както следва:

  • медицина – 58% от всички студенти;
  • стоматология – 47% от обучаваните в специалността;
  • ветеринарна медицина – 31%;
  • фармация – 14%.

Следват още 3 професионални направления, в които чужденците са повече от 10% от числото на всички обучавани студенти. Те са „Транспорт, корабоплаване и авиация“ – 13%, 12% са в „Музикално и танцово изкуство“ и 11% в „Туризъм“.

Отчетено е леко нарастване на общия брой на студентите – от 180 000 до 182 759 и на чуждестранните в частност – с 0,6% – от 8 на 8,6%.

Акцентите в новия рейтинг

При представянето на новия рейтинг министърът на образованието Галин Цоков отчете, че положителните тенденции във висшето образование се запазват и тази година:

  • ниска безработица сред хората с висше образование – пет години поред тя се задържа малко над 2%, като за завършилите магистърска програма безработните са около 1%;
  • работещите на позиция с изискване за висше образование до 5 години от дипломирането си нарастват от 59% през предходната година на 61% през тази. През 2014 година са били 46%;
  • расте и средният облагаем доход на дипломираните висшисти, който е бил 980 лв. през 2015 г, 2200 лв. – миналата, и 2523 лв. – тази година.

Допълнителната информация, получена от рейтинговата система, се отнася до няколко направления. Тя сочи, че 37% от студентите са първо поколение за семействата си. Вижда се също, че у нас действат 103 програми, съвместни за българските висши учебни заведения и чуждестранни висши училища и че в тях през 2024 година са се подготвяли 2,8% от всички студенти.