СЗО иска строга регулация на тютюневите и никотинови изделия
Да бъдат забранени или строго регулирани тютюневите изделия и изделията, съдържащи никотин, за да бъде минимизирана употребата им сред младежите, призовава Световната здравна организация. Сред мерките, препоръчвани от СЗО на правителствата, е забраната на ароматизираните електронни цигари и създаване на напълно освободени от тютюнев дим обществени места на закрито.
В доклада на СЗО и STOP (Световната организация за наблюдение на тютюневата индустрия), излязъл малко преди Световния ден без тютюн, който беше на 31 май, се посочва, че използващите тютюн деца в световен план са над 37 милиона. Пак там се казва, че в много държави делът на подрастващите потребители на електронни цигари е по-голям от този на възрастните. А 20% от участвалите в изследването деца от Европа са съобщили, че са използвали електронни цигари в последния месец.
Констатирано е също, че макар и употребата на тютюн да намалява значително, излизането на пазара на електронните цигари и разрастването на номенклатурата от предлагани нови никотинови продукти се оказва сериозна заплаха за младежите и за трудно наложения донякъде контрол върху тютюна. Оказва се, че те влекат след себе си увеличаване на употребата и на конвенционалните цигари – до три пъти. При това явлението е особено типично за младите, които не пушат.
Над 70% от младите потребители биха се отказали, ако продуктите се предлагат само с тютюнев вкус
„Историята се повтаря, казва д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, тъй като тютюневата индустрия се опитва да продаде същия никотин на нашите деца в различни опаковки.“ Тютюневите и никотинови продукти продължават да се продават на млади хора и деца с примамливи аромати на бонбони и плодове. Те са опасни, защото са силно пристрастяващи. Изследвания в САЩ установяват, че повече от 70% от младите потребители на електронни цигари ще се откажат, ако продуктите се предлагат само в тютюнев вкус.
„Тези индустрии умишлено проектират продукти и използват маркетингови стратегии, които се харесват директно на децата – заяви д-р Рудигер Креч, директор на СЗО за промоция на здравето. – Използването на подходящи за деца аромати като захарен памук и дъвка, съчетани с елегантни и цветни дизайни, наподобяващи играчки, е ярък опит за пристрастяване на младите хора към тези вредни продукти.“
Препоръки за справяне с измамните тактики на индустриите
Световната здравна организация подчертава необходимостта от силни правителствени регулации за защита на децата и младежите от формиране на зависимости, при това в спешен порядък. Според нея е необходимо правителствата да:
- забранят или строго да регулират електронните цигари и други никотинови продукти, за да защитят младите хора от тях;
- съдействат за осигуряване на напълно бездимни обществени места;
- забранят ароматизираните електронни цигари;
- забранят маркетинга, рекламата и промоцията на тютюневите и никотинови изделия;
- въведат по-високи данъци за тях;
- съдействат за повишаване на обществената осведоменост за измамната тактика, използвана от индустрията, и за подкрепа на инициативи за образование и повишаване на осведомеността, ръководени от младите хора.
“Пристрастените младежи представляват цял живот печалба за индустрията”
Това казва директорът на STOP във Vital Strategies Хорхе Алдай и продължава: „Ако политиците не вземат мерки, настоящите и бъдещите поколения могат да се изправят пред нова вълна пристрастяване и употреба на много тютюневи и никотинови продукти, включително цигари.”
Младежки организации от цял свят участваха в последната сесия на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на СЗО за контрол върху тютюна (COP10). Те отправиха мощно послание към политиците: “Бъдещите поколения ще ви запомнят като онези, които са ги защитили, или тези, които са ги провалили и са ги изложили на опасност. ”