Продължаващо образование за лекарите – приоритет според конгреса на БЛС

 

Шест приоритета в родното здравеопазване очерта завършилият VI-ти национален конгрес на Българския лекарски съюз (БЛС). Най-важните от тях, свързаността им и ползите, които могат да осигурят за медицинските специалисти, пациентите и цялостната здравна система, коментира доктор Георги Цигаровски, председател на Регионалната лекарска колегия, Пловдив.

Продължаващото образование

Един от приоритетите е задължително продължаващото образование. Бързото развитие на медицинската наука налага лекарят да се учи непрекъснато, за да са знанията и уменията му на нивото на световната медицина. Само така на пациентите ще се осигури лечение, адекватно на предлаганото в света. Повечето от медицинските специалисти и сега се включват в процеса на продължаващо образование.

Според д-р Цигаровски подходящи позитивни стимули за лекарите, повишаващи непрекъснато своята квалификация, биха работили много по-добре от наказанията и глобите. Биха могли да се признават за разход вложенията, направени в продължаващо образование, или да бъдат осигурени данъчни облекчения.

Продължаващото образование е част от ангажиментите и функциите на БЛС. Негова цел е осигуряване и поддържане на висока квалификация на членовете му. Превръщането на медицинското обучение в непрекъснат процес и въвеждането на неговата задължителност ще гарантира на пациента по-ефективно обслужване, а на лекарите – самочувствието, че владеят и прилагат новостите в медицината.

Оптимизиране на финансирането и сближаване на заплащането с европейското

Това е друга от определените като приоритетни политики и тя също може да се обвърже с продължаващото образование. Осигуряването на акредитация на всички обучителни мероприятия би могло да се използва в процеса на сближаването на заплащането на медицинските специалисти у нас със средните нива на специалистите в Европа. Разбира се, заплащането зависи и от много други фактори. Не бива да забравяме, че движението на труда, стоките и услугите е свободно.

Тук се включва и приоритизирането на еднодневните здравни услуги. Опитът на здравните системи в Западна Европа показва, че много проблеми се разрешават успешно в рамките на един ден. Използват се еднодневни процедури, еднодневна хирургия. За същите проблеми у нас е необходима няколкодневна хоспитализация. Това оскъпява услугата, пилее времето на болния и на специалистите, ангажирани в лечението му. Необходимо е нашето здравеопазване да се рационализира и където нещо може да се свърши качествено за един ден, наистина да се върши за един ден, вместо за пет.

Профилактиката и повишаване на ефективността ѝ

За да е възможно да се акцентира върху еднодневните услуги, определяща е профилактиката. Когато едно заболяване се открие на ранен етап от развитието му, то и лечението му е по-просто и лесно. Това означава да се разшири работата в първичната помощ при личните лекари и в извънболничната помощ. Не да чакаме човекът да се разболее, а да премине профилактичен преглед при семейния си лекар и да се открият ранните симптоми.

Но за да се случва това, лекарят трябва да е обезпечен с необходимите ресурси, а не да плаща глоби за надвишен брой изследвания или прегледи месечно. Освен оптимизиране на разходите, ще постигнем по-висока ефективност, повече спасени животи и усмихнати хора. А това е стойностно и към него следва да се стреми обществото ни.

Справянето с кадровата криза

За да останат добрите, знаещите и можещите медицински специалисти у нас – както лекарите, така и сестрите, те трябва да имат по-добри условия за работа, но и за обучение. Например – осигуряване от работодателя на определено време за участие в продължаващо образование и повишаване на квалификацията.

Точно удовлетворяващите условия за работа са в основата на справянето с кадровата криза и преодоляване на дефицита от лекари и медицински сестри и присъстващите на конгреса се обединиха около този приоритет, залегнал в бъдещия меморандум.

Ефективна защита на медицинските специалисти от вербална и физическа агресия

Трябва да се има предвид, че добрите условия за работа не се изразяват само в модерна техническа съоръженост, но и в доброто отношение. Свидетели сме колко често днес лекарите са обект на вербални и физически агресивни действия. Необходимо е да се работи за повишаване на авторитета им и освен предвижданите в шестия приоритет инициативи за законодателни промени за ефективната защита на медицинските специалисти, задължителното продължаващо обучение несъмнено ще е стъпка в тази посока.