По-добър достъп до изследвания и акцент върху профилактиката според новите анекси към НРД

 

По-широк достъп до изследвания осигуряват анексите към Националния рамков договор за стоматологични и медицински дейности за периода 2023 – 2025-та година, подписани на 20-ти февруари от Националната здравно-осигурителна каса, Български лекарски съюз (БЛС) и Български зъболекарски съюз (БЗС). Те бяха приподписани и от професор доктор Христо Хинков, здравен министър. След като бъдат обнародвани в Държавен вестник, документите ще влязат в сила от март месец.

Анексите са насочени към разширяване на достъпа до изследвания, към подобряване на профилактиката и здравните услуги, като в същото време гарантират стабилността и устойчивостта на здравната система.

Акцент върху извънболничната помощ и профилактиката

Профилактиката е единствената възможност тежки заболявания да бъдат диагностицирани на най-ранен етап. Затова с анексите се предвиждат повече изследвания – за колоректален карцином, за рак на гърдата и на маточната шийка, на простатата и др. Въвежда се и облекчена процедура за изследвания с ядрено-магнитен резонанс. Лекарите ще разполагат всеки месец с известен брой изследвания за ЯМР, определен на исторически принцип. Ако те се изчерпат, управителят на диагностично-консултативния център (ДКЦ) ще може да осигури допълнителен брой.

Предвижда се направленията за мамография да са с удължен срок, за да могат подлежащите на профилактичен преглед да си запазят час. Според доктор Иван Маджаров, председател на БЛС, при техническа възможност, срокът на направленията за ехо- и мамография ще се увеличи до два месеца. Но колко точно ще е той, ще се разбере, когато бъде публикуван Националният рамков договор.

Следващият месец – март 2024 година – ще стартира широка информационна кампания, за да стигнат променените условия за профилактични прегледи до всеки българин. Тя ще бъде подкрепена от профилактичния календар, неделима част от електронното приложение E-здраве, поясни председателят на Надзорния съвет на НЗОК и заместник-здравен министър доцент Михаил Околийски.

Увеличение на цените
В извънболничната помощ

Тук увеличението е средно с:

  • 24% за първичната;
  • 22% за изследванията;
  • 17% за специализираната.

Това означава, че за едно посещение – да речем в Педиатрията – ще се получават вместо 40, 46 лв. Цената на профилактичния преглед пък за дете нараства от 23 на 31 лева, а за възрастни (над 18 години) – с 16,7%.

Болнична помощ

Клиничните пътеки поскъпват в границите на ръста на бюджета на НЗОК за болничната помощ – средно с 14,7%. В конкретните случаи според диагнозата увеличението на финансирането се движи от под 10% до повече от 100%.

Промени в болничното лечение

Променени са съществуващите от много години насам критерии за лечение на инсулт. Вече ще има максимално и минимално по продължителност болнично лечение. Това означава, че пациентите с тежък инсулт ще се лекуват в болницата до 10 дни, а не както досега – всички да се изписват след 4 дни.

Лечението, както и проследяването на онкоболните по различните процедури и клинични пътеки ще е безлимитно, както и хемодиализата и ражданията. Увеличава се от 25 на 30 дни срокът за палиативни грижи за онкологично болни пациенти.

Въвежда се самостоятелен ред за роботизирана хирургия – извън общия бюджет.

Новите четири пътеки за психиатрично болни няма да се реализират в рамките на настоящия анекс.

Стоматология

Според председателя на Българския зъболекарски съюз (БЗС), д-р Николай Шарков, са предвидени три милиона лева за зъботехнически дейност. Очаква се това да облекчи пациентите, които доплащат за тях. За всички дентални дейности пък е разписано увеличение на цените с 14%, което влиза в сила със задна дата – от 01.01.2024 г.

Глоби за неосигурени заплати

Анексът предвижда въвеждането на глоби за болничните заведения, които не са осигурили основните заплати, договорени в Колективния трудов договор (КТД). Според председателя на БЛС, доктор Иван Маджаров, става дума единствено за щатовете, които не достигат минималните прагове, заложени в договора. Ако пък болницата е осигурила договорените заплати, между най-ниските и най-високите трябва да е спазено съотношението 1:15. Глобите ще са в сила след 3 месеца – от юни.