Нов метод за диагностициране на микроваскуларна болест на сърцето у нас
Изследване за диагностициране на микроваскуларна болест на сърцето, което е световен стандарт в областта, вече се провежда и у нас. За пръв път то се прилага в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда от екипа на доц. Валери Гелев, началник на Клиника по кардиология.
Какво представлява микроваскуларната болест на сърцето
Тя се изразява в променени функции и структура на най-малките кръвоносни съдове на сърдечния мускул – под 1 мм в диаметър. Болните се оплакват от болки в гърдите, задух, лесна умора, в значителна степен е нарушено качеството им на живот.
Смята се, че микроваскуларната болест засяга около 30% от населението и прогнозата ѝ е лоша, но щетите на малките кръвоносни съдове на сърцето не се отразяват на големите съдове и с досегашните методи заболяването често остава невидимо, недиагностицирано.
При поставена диагноза лечението е медикаментозно. Добре подбраната агресивна медикаментозна терапия значително подобрява прогнозата за пациента.
Значение на новото изследване
Изследването е напълно иновативно за България и се използва засега само от екипа на доцент Гелев. То се осъществява чрез инвазивна процедура, при която в микросъда влиза нарочен катетър, посредством който се установява коронарният кръвоток. Това дава възможност да се разбере дали има нарушения на малките кръвоносни съдове в сърцето. На тази база инвазивните кардиолози могат да направят оценка както за състоянието на епикардните артерии, така и за вероятността от развитие на микроваскуларна болест.
Само по себе си изследването е постижение за диагностицирането на сърдечносъдовите заболявания. Много важни са практическите последици от него. Диагностицирането води към адекватно лечение на пациентите – оценка на риска, терапия на симптомите и рисковите фактори, значително подобряване на качеството им на живот.
Сега при отсъствие на нарушения в състоянието на големите коронарни съдове хората се смятат за здрави, въпреки че страдат и заболяването им е сериозно. Затова иновативното изследване е от изключително значение за тях.
Процедурата се прилага в света вече от няколко години и приложението ѝ у нас разширява възможностите за лечение на сърдечносъдовите заболявания. Стремежът е тя да се превърна в рутина, в елемент от ежедневната практика на кардиоспециалистите.
Изследването може да се извършва при правене на коронарография. Ако се окаже, че няма лезии на големите съдове, проверката може да продължи като контрол върху състоянието на малките съдове.
Вече се лекува първият пациент за България, който е диагностициран с новия метод.