Наши нуклеарни медици с международни отличия

 

Български нуклеарни медици получиха две от трите награди, присъдени на Балканския конгрес по нуклеарна медицина в София, в който участваха медици от седем страни. Отличените български специалисти са д-р Явор Граматиков и д-р Елена Райчева от екипа на доцент Валерия Хаджийска от Клиниката по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Александровска“.

 

Д-р Явор Граматиков

бе награден за най-задълбочен анализ (абстракт) на тема „Проспективно проучване, изучаващо ролята PSMA PET/CT в инициалната диагноза на простатен карцином“. Проектът е разработен в партньорство с Клиниката по клинична патология и Клиниката по урология на УМБАЛ „Александровска“.

Д-р Елена Райчева

получи отличие за анализ по темата „Прогностичната роля на interim (ранен) ПЕТ/КТ в хода на неоадювантна терапия при карцином на млечната жлеза“.

Няколко дни преди двамата да грабнат отличията на Балканския конгрес по нуклеарна медицина проектът „RadiometriCa“ на доцент Валерия Хаджийска, д-р Явор Граматиков и инж. Весела Аспарухова бе класиран на първо място и получи финансиране от инициативата за развитие на иновативни проекти BEYOND. Той е насочен към подобряване на ранната диагностика на простатния карцином чрез разработване на AI-предиктивен модел.