Могат ли парамедиците да заместят медицинските сестри в училищата
Парамедици да се назначават в училищата, за да помогнат за излизане от кризата с липсата на медицински сестри, предлагат от Съюза на парамедиците в България (СПБ). Мотивацията им е, че учениците обикновено имат нужда от помощ при травми, почистване и превързване на рани и от неотложна помощ, което е напълно във възможностите и квалификацията на парамедиците.
Собствен анализ на Съюза на парамедиците
Според собствения анализ на СПБ в училищата се случват преди всичко инциденти и травми. В едно средностатистическо учебно заведение, в което има 700-1000 ученици, се записват около 100 до 300 посещения в здравния кабинет за една година, при това:
- 10% от случаите са за обработка на рани;
- 10% са поради влошаване на хронични заболявания;
- 80% обхващат оплаквания от повишена температура, болки в корема, главоболие, зъбобол, кървене от носа, ухапване от насекоми, обриви, вадене на кърлеж и т. н.
Екипите на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) се търсят в 1% от всички случаи – пада се не повече от 3 пъти годишно за едно учебно заведение. В София при 174 училища за една учебна година екипи на спешна медицинска помощ са викани в 100 случая. И без да смятате се вижда, че това се е случило по веднъж в малко повече от половината училища.
Абсурдите на Наредбата за здравните училищни кабинети
Парамедиците са подготвени точно за оказването на първа помощ. Но Наредбата за здравните кабинети в училищата разпорежда училищните ръководства да назначават само медицински сестри и фелдшери. Това при положение, че професията „фелдшер“ у нас вече не съществува. Вместо фелдшери у нас се обучават „лекарски асистенти“, а недостигът на медицински сестри вече достига 30 000 броя.
Това кара Съюза на парамедиците в България да предложи на здравното ведомство да предвиди в своята стратегия за решаване на кризата с медицинските сестри възможност за промяна в поднормативната уредба. Това би позволило назначаването на парамедици в училищата. Така биха се освободили медицински специалисти за доболничната и болнична помощ.
СПБ посочва и добри примери от други европейски страни и най-вече от Великобритания. Там една медицинска сестра обслужва няколко училища, но във всяко от тях има парамедици.