Меморандум за плана за сърдечносъдовите заболявания

 

Меморандум за Национален план за сърдечносъдовите заболявания ще бъде подписан на 15-ти декември в столицата на среща, организирана от Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ).

Задачата е да бъде надграден Националния алианс за сърдечносъдово здраве и всички страни, обвързани по един или друг начин със здравеопазването, заинтересувани и подкрепящи изработването и утвърждаването на Национален план за сърдечносъдово здраве, да подпишат Меморандума да него.

Защо е необходим подобен план

Острите сърдечносъдови заболявания (инфаркти и инсулти) продължават да са първа причина за смърт в Европейския съюз. А България е на чело в Европа с повече от 80% смърт при мъжете и жените (2019 г.), дължаща се на сърдечносъдови и онкологични болести. Според Евростат 61% от всички смъртни случаи у нас са последица от сърдечносъдови заболявания и с това сме непоклатимите първенци в ЕС.

Главните рискови фактори за болестите на сърцето и кръвоносната система са:

  • небалансирано хранене;
  • затлъстяване;
  • тютюнопушене и алкохол – потреблението им у нас продължава да е доста над средното в Европа;
  • хипертония.
Какви са главните приоритети на Националния план за сърдечносъдово здраве
  • Намаляване на предотвратимата смъртност от сърдечносъдови заболявания (ССЗ) с 30% до 2030 година;
  • реализиране на политиката за превенция, заложена в Националната здравна стратегия;
  • съобразяване с водещата роля в опазване на сърдечносъдовото здраве на иновациите и цифровите технологии;
  • ранна терапия в условията на персонализирана медицинска грижа;
  • ранна рехабилитация за максимална социализация на болните;
  • стандартизиране на качеството на живот на пациентите и др.
Кой стои зад изработването на плана

За изработването на плана и създаването на условия за изпълнението му се обединяват здравните институции, съсловните организации, академичните среди и научните дружества, браншовите и пациентски организации, неправителственият сектор, медиите и други. Част от усилията са насочени към постигане на широко обществено съгласие по проблема.

За реализацията на този план от Дружеството на кардиолозите сочат необходимостта от категоричната институционална подкрепа. Очакванията са компетентните в здравеопазването институции като Министерски съвет, Министерство на здравеопазването и Национална здравноосигурителна каса да ангажират всички участници с приемането и прилагането на Националния план за сърдечносъдово здраве (НПССЗ).

Това включва инициирането и провеждането на общественото му обсъждане и организиране на публични събития със заинтересованите страни, изработване на оценка за въздействието на НПССЗ, създаване на работни групи към отделните ведомства за приемането и прилагането на НПССЗ още през следващата календарна година и изработване на програма за изпълнението му.