Кои са храните, препоръчителни при лош холестерол

Вероятно вече знаете, че модерните медицински изследвания през последните години една по една реабилитират храните, обявявани преди години за виновници за високите нива на лошия холестерол в кръвта. Така здравите хора без притеснения могат да похапват по няколко яйца заедно с жълтъка седмично и дори от време на време – вкусна пържола.

Проблемът е, когато лошият холестерол вече е в повече

Това състояние е рисков фактор за повечето сериозни сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркти и инсулти. Освен медикаментозното лечение, физическата активност, стремежът да се намали стресът, много важно е с какво се храните. Ако вече имате повишени нива на лошия холестерол в кръвта, добре е да свикнете с мисълта, че не ви е нужна краткотрайна диета, а дългосрочна промяна на менюто.

В случая важни са не само храните, които не бива да консумирате, а и тези, които задължително трябва да присъстват на трапезата ви.

Препоръчителни храни, намаляващи холестерола

Риба

Добре е заедно с пилешкото, да я превърнете в основен източник на белтъчини. Изключителната й ценност идва от моно- и полиненаситените мастни киселини, които „чистят“ наслагванията от атеросклеротични плаки по стените на кръвоносните съдове. Не бива да я пържите, най-добре е да се приготвя на пара, чрез варене или печене.

Месо

Препоръчителни са ограничени количества 2 до 3 пъти седмично – от птици, телешко, говеждо – крехко, без кожа и без тлъстини. Приготвяйте го чрез варене или печене върху решетка (за да може мазнината да се оттича).

Млечни

Трябва да са обезмаслени, в неголеми количества. Добре е да намалите до минимум кравето масло или да се откажете напълно от него.

Яйца

След консултация с лекаря ви вероятно ще можете да хапвате по един-два жълтъка седмично. Няма ограничения за белтъците.

Соята

Тя е растението, най-богато на белтъчини, при това – с пълноценен аминокиселинен профил. Като хранителна стойност може да замести в значителна степен месото и млечните продукти, а с това да оптимизира нивата на LDL в кръвта.

Мазнини

Заместете животинските мазнини с растителни масла – препоръчително студено пресовани – зехтин, царевично, слънчогледово.

Зеленчуци

Консумирайте спокойно всички видове с единственото условие да не ги пържите и да не ги обработвате с много мазнина.

Бобови

Фасул, леща, грах – постоянната им честа консумация води до намаляване на критичните нива на холестерол в кръвта. Фибрите го почистват още в червата. Бобът е добър източник на белтъчини и полезни биоактивни вещества.

Плодове

Ябълки, цитруси, малини, къпини и ягоди, вишни, дюли и круши, боровинки и т. н. Освен всички останали безценни за организма съставки, те съдържат много пектин. Това са влакна, които затрудняват усвояването на холестерола и мазнините в червата. Така се намалява проникването му в кръвта и вредното му действие върху стените на кръвоносните съдове.

Пълнозърнести

Заменете тестените изделия от рафинирани брашна с такива от пълнозърнести – пшенични, ръжени, царевични. Овесените ядки и овесеният хляб са продукти, които доставят добри количества разтворими фибри. Намаляват лошия холестерол и повишанат нивата на добрия.

Ядките

Богати са на моно- и полиненаситени мастни киселини и фибри. Така действат двустранно за понижаване на LDL. Съдържат биоактивни вещества, стероли, витамини, минерали и др. Според вкуса си можете да ги консумирате сурови или печени, но без много сол. Като закуска между основните хранения изяждайте 30 – 50 г орехи, бадеми, лешници, фъстъци, макадамия, бразилски орех, шам-фъстък и т. н.

На практика са ви позволени всички основни групи храни без откровено вредните. За овкусяване използвайте всички видове натурални подправки, без сосове, кетчуп, майонези, много сол и захар.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *