И трудовата книжка скоро ще е електронна
Трудовата книжка да стане електронна гласуваха преди няколко дни депутатите на второ четене. Тази промяна в Кодекса на труда на практика ще стане реалност след две години – от 2026. Приети са и промените в Кодекса на социалното осигуряване, които пък утвърдиха така наречените европейски пенсии.
Зад законопроекта за промяната на Кодекса на труда стоят депутатът Божидар Божанов и „Демократична България“. Според него хартиената трудова книжка се заменя с поддържан от Националната агенция по приходите електронен трудов запис.
Етапи във въвеждането на електронната книжка
Първият етап ще приключи на 1 юни 2025 година, като до тази дата Агенцията по приходите (НАП) тябва да е създала дигиталната система, в която ще се водят записите. Работодателите трябва да са оформили трудовата книжка на всеки от служителите си и да са им ги върнали. След 1 юни 2025 година загубените трудови книжки ще се заменят с нови, данните от тях ще се вписват в електронния регистър и те отново ще бъдат приключвани.
Цифровите трудови книжки ще заменят хартиените след едногодишен преходен период за окончателно цифровизиране на информацията и ще влязат в сила от 2026 година.
Какво ще съдържа електронната трудова книжка
Тя ще е цифров удостоверителен документ. В него ще се вписват обстоятелствата във връзка с трудовата дейност на служителя. Той ще дава информация за:
- имената и ЕГН на служителя;
- данните на работодателя;
- основанието на трудовия договор;
- датата на сключването му и срокът му на действие;
- евентуални допълнителни споразумения;
- заплата, работно време и т. н.
Титулярите ще имат пълен достъп до собствените си данни в електронната трудова книжка. Работодателите също ще могат да виждат електронните досиета на работниците си, без да имат достъп до записите за възнагражденията от предишните им местоработи. Прави се, за да не се влияят при договарянето на текущата заплата с новия служител.
Европейските пенсии
В същия ден депутати гласуваха и за паневропейския пенсионен продукт (така наречените европейски пенсии), приет от Европейската комисия през 2019 година. Той представлява доброволен пенсионен продукт, позволяващ спестяване за пенсия. Спестяванията се инвестират в различни финансови инструменти.
Привлечени са широк кръг финансови институции, които да предлагат пенсионния продукт – застрахователи, банки, пенсионни дружества. Паневропейският пенсионен продукт е валиден за целия Европейски съюз и с промените на Кодекса за социално осигуряване депутатаите вече го транспонираха и у нас.