Инвеститорите в здравеопазването не ги спира пандемията
43 лечебни заведения са поискали разкриване на нови дейности за последната година и половина. Фактът подсказва, че инвеститорският интерес в здравеопазването се запазва и по време на пандемията.
Засега одобрени от министъра на здравеопазването са исканията на 32 болници, 18 от тях имат дори получени разрешения според реда по Закона за лечебните заведения. Всъщност – под „нови медицински дейности“ се разбира стартирането на напълно нова за здравното заведение дейност, но и нарастването на обема на вече извършвана – примерно, нараства нивото на компетентност или пък се разкриват нови структури.
Кои са болниците, поискали разширение, и къде се намират
Най-много желаещи за разкриване на нови дейности – 13 – са в София – град. Нито едно подадено заявление няма от Видин, Разград, Габрово, Търговище, Враца, Ямбол, Добрич, Кюстендил, Перник, Кърджали, Ловеч, София – област. Стремеж към разрастване е заявен и от частни – Токуда, „Сърце и Мозък“, Софиямед, „Дева Мария“, и от общински и държавни здравни заведения – Пирогов, КОЦ – Бургас, МБАЛ – Шумен, УСБАЛО.
За да бъде разрешено на болниците исканото разширение на дейностите, за тях е нужно да е налице незадоволеност на нуждите в конкретния регион. Недостиг и незадоволени потребности със сигурност има в сектора за долекуване и продължителни грижи – и то в цялата страна. В сектора за активно лечение такива почти няма.
Така в столицата повечето от около 100те болнични заведения са за активно лечение. А от подалите искане за разкриване на нови дейности 13 здравни заведения само две са за долекуване и продължително лечение. Буди интерес кои са другите незадоволени потребности и дали инвеститорите са проявили интерес към детските и инфекциозни отделения.
Има ли желаещи да откриват нови болници
Според здравното министерство от началото на миналата година (2020) до средата на текущата в Министерския съвет е одобрено разкриването на само една болница – „Свети Лука – специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация“ в Сливен. За нея обаче все още няма подадени документи за разрешение за осъществяване на дейност.
Пак от здравното ведомство твърдят, че не знаят дали има други подадени заявления за нови болници в Министерски съвет. Трудно е да се повярва на това твърдение. Според изискванията на Закона за лечебните заведения, инвеститорите най-напред е необходимо да се сдобият със становището на Министерството на здравеопазването относно потребностите в съответния регион от медицинска помощ (според Националната здравна карта). А инвеститори („Чайкафарма“) вече заявиха публично, че ще откриват ново болнично заведение за активно лечение в Казичене, за което предвиждат 400 легла.
Колко остра е необходимостта от още една болница за активно лечение на малко повече от 10 км от центъра на София, здравните власти на този етап не отговарят официално.