Износът на инсулин е забранен до края на февруари

 

Забраната за износ на инсулин е продължена с още един месец, след като се установи, че доставките му са нередовни в повече от 30% от аптеките, които са проверени. Установено е също, че отпуснатите медикаменти са чувствително по-малко от предписаните. Заповедта на здравния министър професор Христо Хинков се отнася освен до инсулина и до други лекарства за понижаване на глюкозата в кръвта, както и до антибиотици за деца. Новият срок е валиден от 1-ви февруари до 29-ти февруари.

История на забраната

Първоначално износът на инсулини, аналози и други лекарства за контрол на нивата на кръвната захар и антибиотични препарати за системна терапия при деца бе забранен до края на изтеклата 2023 година. Това се случи поради зачестилите сигнали за липсата им на пазара. После срокът бе удължен до 31 януари и сега тече второто му удължение.

Решението се основава на анализ на събрана информация за:

  • вноса и износа на медикаментите от НАП, Агенция „Митници“ и финансовото ведомство;
  • наличните им количества – от Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ);
  • предписаните и отпуснати количества медикаменти през последните два месеца – от „Информационно обслужване“. Едва 61% от издадените рецепти за инсулини и техните аналози са изпълнени и лекарствата са отпуснати. При антибиотиците за лечение на деца се налага подобна ясно изразена тенденция;
  • резултатите от проверките, извършвани в аптеките – от РЗИ. Става дума за проверка в над 400 обекта от открит тип, каквито са около 15% от всички аптеки у нас. В около една трета от тях снабдяването с медикаменти за диабет е проблемно, а в около една втора – доставката на антибиотици е нередовна.

На базата на резултатите от анализа здравното ведомство е сметнало за необходимо да удължи вече съществуващата забрана за износ. Целта е да се осигури наличието на лекарствени формули срещу диабет, необходими за задоволяването на потребностите на пациентите у нас, и за антибиотично лечение на деца.